Coraz to częściej spotykane zakazy użytkowania łodzi z silnikiem spalinowym na większych zbiornikach wodnych zmuszają wędkarzy i miłośników sportów wodnych do poszukiwania alternatywnych metod zasilania, które to będą zgodne z wszelkimi wymogami. Odpowiedzią na te potrzeby jest nowoczesna instalacja zasilania stworzona na bazie urządzeń Victron Energy. Jak działa, z jakich urządzeń składa się taki system i w jakim przypadku sprawdzi się najlepiej? Na te i dodatkowe pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zapraszamy do przeczytania.
Łódź a system zasilania Victron Energy – korzyści zastosowania.
Odpowiedni system zasilania to podstawa sprawnej i dobrze funkcjonującej łodzi. Wybierając wysokiej jakości podzespoły zyskujemy pewność, że nasz środek transportu będzie działał w niezawodny sposób o każdej porze, nie zależnie od panujących warunków na wodzie. A jeśli o wysokiej jakości i niezawodności mowa, to nie sposób nie wspomnieć o marce Victron Energy, która to jest producentem urządzeń do zasilania łodzi i jachtów. Zastosowanie podzespołów tej firmy niesie za sobą szereg znaczących korzyści – po pierwsze, wysokowydajne akumulatory i inteligentne ładowarki Victron Energy maksymalizują wykorzystanie dostępnej energii, co przekłada się na dłuższy czas pracy systemu bez potrzeby częstego doładowywania. Po drugie, instalacje te można dostosować do specyficznych potrzeb każdej łodzi, z możliwością rozbudowy i integracji z innymi źródłami energii, takimi jak panele fotowoltaiczne. Po trzecie – wszelkie komponenty są wyposażone w funkcje ochronne, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowania i ochronę sprzętu przed uszkodzeniami (zabezpieczenia przed przeciążeniem, przegrzaniem i zwarciem). Ostatnim i szczególnie istotnym w tym przypadku czynnikiem jest zeroemisyjność, dzięki któremu wędkarze i miłośnicy aktywności wodnych mogą swobodnie wykorzystywać swoją łódź na każdym zbiorniku wodnym.
Jak wybrać odpowiednią instalację zasilającą łódź?
System zasilania będzie uzależniony przede wszystkim od wielkości danej łodzi i indywidualnych potrzeb użytkownika. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie energetyczne i określić, jaką ilość urządzeń chcemy zasilać za pomocą instalacji i jak długo urządzenia te mają pracować w czasie jednej doby. Kluczowym czynnikiem jest jednak sposób napędzania łodzi – jeśli jest to silnik elektryczny, to konieczne będzie wyposażenie środka transportu w większą baterię i tym samym bardziej złożoną instalację. Istotne jest także to, w jaki sposób bateria będzie ładowana (poprzez agregat, instalację fotowoltaiczną czy sieć brzegową). To również jeden z tych czynników, który ma znaczący wpływ na to, jakie urządzenia będzie trzeba zainstalować. Samodzielny wybór odpowiednich podzespołów może jednak nie należeć do najłatwiejszych zadań, dlatego polecamy skonsultowanie się z doświadczonymi instalatorami. Jeśli potrzebujesz doradztwa, skontaktuj się z nami.
Instalacja zasilająca łódź – przykładowy projekt systemu
Poniżej przedstawiamy przykładowy schemat instalacji zasilającej średniej wielkości łódź (karpiową) wraz z opisem zastosowanych podzespołów.
Baza systemu – cztery akumulatory litowo – żelazowo – fosforanowe lithium smart 25,6/200, wyposażone w funkcję BMS (Battery Management System), która to chroni baterie przed przeciążeniem i nadmiernym rozładowaniem. W skład układu szyn zbiorczych prądu stałego wchodzą kolejno: 1x lynx power, lynx shunt i lynx distributor.
Układ zasilania silnika i zabezpieczenie – zbudowany z monitora baterii BMV 712 Smart, który na bieżąco monitoruje zużycie energii, a także pełni funkcję przekaźnika do silnika. Z kolei za kompleksowe zabezpieczenie baterii i silnika odpowiada Cyrix-i 24/48V-400A intelligent Combiner.
Układ zasilający (podstawowe elementy) – w tym przypadku mamy na myśli zasilanie oświetlenia na 12V, za które to odpowiada przetwornica DC-DC Orion Tr 48/12-30(360W).
Zasilanie 230V – za zasilanie urządzeń elektrycznych (na przykład ekspresu do kawy, telewizora, zasilacza do komputera) i ładowanie baterii odpowiada inwerter z ładowarką Multiplus 48/5000/70-100 oraz izolator VDI-16. Dzięki nim użytkownik może korzystać z napięcia 230V na łodzi i szybkiego ładowania przy wykorzystaniu zasilania brzegowego.
Dodatkowe ładowanie – za dodatkowe ładowanie odpowiadają panele słoneczne z regulatorem ładowania SmartSolar MPPT 150/100.
System zarządzania i komunikacja – w skład systemu zarządzania wchodzą Cerbo GX z monitorem GX Touch 50 połączone do portalu VRM za pomocą GX LTE 4G-E. Dzięki zastosowaniu tych podzespołów użytkownik zyskuje pełną, zdalną kontrolę nad zamontowaną w łodzi instalacją.
Doradztwo, projekt i montaż systemu zasilania Victron Energy. Postaw na sprawdzonych wykonawców
Jako autoryzowany instalator Victron Energy polecamy się do stworzenia indywidualnego projektu systemu zasilania i jego montażu. Wiemy, że każda tego typu inwestycja wymaga indywidualnego podejścia, dlatego jesteśmy gotowi, aby zapewnić kompleksowe wsparcie na każdym etapie realizacji. Nasze doświadczenie pozwala nam skutecznie doradzać w doborze odpowiednich komponentów i tym samym zapewniać wysokiej jakości rozwiązania, które będą służyły przez lata. Zapraszamy do kontaktu w dogodnej formie – poprzez formularz, rozmowę telefoniczną lub wiadomość e-mail.